Automotive

IATF 16949 مدیریت کیفیت برای تامین کنندگان قطعات خودرو

 

automotive

به طور متوسط هر اتومبیل از  ۱۲۰۰۰ قطعه مختلف تشکیل شده است که هشتاد درصد آن توسط تامین کنندههایی مانند شما فراهم میشوند. همین برای اینکه تمامی تولید کننده گان خودرو به چشمانی تیز مراقب کیفیت قطعات تولید شده در زنجیره تامین قطعات خود باشد ، کافی است.

علاوه بر الزامات کارخانه تولید کننده اصلی، برای تضمین کیفیت قطعات روش بین المللی و رایجی نیز وجود دارد: ISO/TS 16949. مجموعه ای از مشخصات فنی برای مدیریت کیفیت تمامی تامین کنندگان قطعات خودرویی و یک الزامم قطعی برای هر شرکتی که قصد ورود به این حوزه را دارد.

بالاتر از همه این ویژگی ها، ارزش غیر قابل قیمت گذاری این استاندارد در بهینه سازی هزینه ها ، زمان و منابع است. گواهینامه ISO/ TS 16949 خود را از شرکت DQS تهیه کنید تا از کیفیت بازدهی شرکت خود شفاف سازی کنید و موقعیت خود در بازار را مستحکم کنید.

صنعت خودرو: بازار جهانی. فرصت جهانی

IATF ۱۶۹۴۹ سابقه ای طولانی در زمینه مدیریت کیفیت دارد. از دلایل این سابقه طولاتی طبیعت ذاتی صنعت خودرو است. تولیدکنندگان بزرگ خودرو بر روی این استاندارد در کمیته جهانی صنعت خودرو (IATF) توافق کردند و تنها به یگ گواهینامه برای پیاده سازی مفاد آن نیاز دارند.

فرقی نمیکند که شما شرکتی کوچک، متوسط یا بزرگ باشید یا اینکه به دنبال کسب، حفظ و یا گسترش بازار خود باشید. در هر حال این گواهینامه حکم بلیط ورود شما به صنعت خودرو در سطح بین المللی است. بدون توجه به اندازه و اهمیت شرکت شما نسبت به کل صنعت، با داشتن این گواهینامه ظرفیت پروسس و قابلیت اطمینان شما در کل زنجیره تامین قطعات خودرویی بالاتر خواهد رفت.

“کیفیت محصول فناوری و قدرت ذهن است”

اساس استاندارد ISO/TS 16949 بر اساس استاندارد ISO 9001 قرار داده شده است. با این حال روش کار و نحوه دریافت گواهینامه به دقت توسط IATF تعیین شده است. برای مثال در مرحله اول فرآیند ممیزی، تحلیل سیستم باید در بازه زمانی مشخصی انجام شود. همینطور در مرحله دوم که گزارش نهایی و عدم تطابق های مدیریتی نیز این بازه زمانی مشخص شده است. برای صدور مجدد گواهینامه نیز باید زمانبندی به طور دقیق رعایت شود تا از اعتبار مداوم گواهینامه اطمینان حاصل شود. به همین دلیل است که در DQS برنامه ریزی برای انجام ممیزی  و سازمانبندی برای ارسال نتایج ممیزی  با دقت بسیار بالایی انجام می شود.

امنیت اطلاعات در صنعت خودرو-TISAX  

بازشناسی فراگیر جهانی از طریق پذیرش ارزیابی‌های مشترک و متقابل و تبادل آنها.

تاکنون، امنیت اطلاعات در صنعت خودرو شدیداً متأثر از رویکردهای شخصی بوده است؛ که این موضوع درحال تغییر است. ارائه‌دهندگان خدمات و تأمین‌کنندگان باید به‌صورت مداوم به مشتریان خود نشان دهند که مقررات امنیتی بالایی برای اطلاعات فراهم‌شده دارند. چنین ارزیابی‌هایی تاکنون عمدتاً توسط خود تولیدکنندگان انجام شده که در گذشته بارها و بارها منجر به افزایش غیرضروری و چندباره آنها شده است.TISAX (تبادل ارزیابی امنیت اطلاعات مطمئن) در آینده یک روند ارزیابی و تبادل اطلاعات مشترکی را به ‌وجود خواهد آورد.

چرا  TISAX  ؟

آیا شما برای صنعت خودرو یک تأمین‌کننده هستید یا ارائه‌دهنده‌ی خدمات ؟ اگر چنین است، شما تنها به یک سازوکار در زمینه‌ی اطمینان‌بخشی به مشتریانی که اطلاعات امنیتی آن‌ها را نگه‌داری می‌کنید نیاز دارید؛ مشارکت در تبادل اطلاعات از طریق  TISAX. تنها کاری که در این زمینه احتیاج است، انجام یک ارزیابی با اعتبار سه ساله است.

شرکا و سهامداران خود را تصور کنید. آنها اطلاعات محرمانه ای دارند که نیاز است تا با تامین کنندگان خود ( شما ) به اشتراک بگذارند؛ همکاری و هماهنگی میان شما و شرکای شما ارزش می آفریند. اطلاعاتی که با شما به اشتراک می گذارند بخش مهمی از ایجاد این ارزش است. بنابراین، آنها نیاز دارند تا به طور مناسب از آن محافظت کنند و اطمینان حاصل نمایند تا شما نیز به همان اندازه از این اطلاعات مراقبت می کنید.

اما، چطور میتوانند مطمئن شوند ؟
آنها نمیتوانند، تنها به شما اعتماد کنند !
شریک شما به مشاهده دلایل و مدارکی جهت اثبات نیاز دارد.
شرکت های عضو TISAX ، اطلاعات خود را از طریق یک پلت فرم آنلاین مشترک – بر پایه امنیت کامل اطلاعات نسبت به دیگر اعضا – و در قالب نتایج ارزیابی های انجام شده به اشتراک میگذارند.
نکته مهم : هیچ یک از اعضاء TISAX به طور خودکار به نتایج ارزیابی دیگر اعضا دسترسی ندارد.
اینکه چه کسی و به چه میزان به اطلاعات درون شبکه TISAX دسترسی داشته باشد، چیزی است که توسط شرکت ممیزی شده تعین میگردد.

مزایای TISAX

  • شناخت متقابل شرکتها از یکدیگر از طریق مشاهده نتایج ارزیابی میان تمام اعضا TISAX

  • اعتماد ‌به‌ نفس بیشتر در ارائه‌دهندگان خدمات و تأمین‌کنندگان دارای گواهی تاییدیه TISAX

  • اجتناب از نیاز به بررسی های متعدد و چندگانه

  • سوء تفاهمات کمتر به سبب استفاده از پرسشنامه هماهنگ VDA-ISA

  • صرفه جویی در زمان و هزینه به سبب اطلاعات جامع ارائه شده در شبکه‌ی TISAX

  • تنها یک ارزیابی در طول سه سال

 TISAX چگونه کار می کند و چطور میتوان به عضویت آن درآمد ؟

دسترسی به TISAX از طریق ثبت‌نام شرکت ها به‌صورت آنلاین در پرتال TISAX قابل انجام است. این ثبت‌نام، پیش‌نیاز معرفی ارائه‌دهندگان‌ ممیزی TISAX می باشد که ثبت‌نام‌شدگان آزادانه می‌توانند از بین آن‌ها انتخاب کنند. هم‌چنین یک سازمان قادر است موقعیت‌های مکانی مختلفی را ثبت کند و یک ارزیابی گروهی انجام دهد. پس از یک ارزیابی برمبنای VDA-ISA، اطلاعات تایید شده در TISAX  ارائه می گردند.

چه کسی پشت TISAX قرار دارد؟

TISAX از پرسشنامه‌ ISA که توسط انجمن صنایع خودروسازی آلمان (VDA) گردآوری شده و بر جنبه‌های اساسی و اصلی ISO / IEC 27001 استوار است استفاده می‌کند. VDA، به تازگی این پرسش‌نامه را با هدف ایجاد یک فرایند ارزیابی و مبادله‌ مشترک اطلاعات با نام TISAX توسعه داده است؛ که توسط ENX انجمنی متشکل از تولیدکنندگان، تأمین‌کنندگان و انجمن‌های خودرویی اروپا، اداره می‌شود.

شرکت DQS همراه شما در ارزیابی TISAX بوده و شما میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره TISAX، با دفتر DQS تماس حاصل فرمایید.

iso,iso standard,ایزو,iatf,iatf 16949,iatf16949,automotive,خودروسازی,صنایع,صنایع خودروسازی,استاندارد,استاندارد ایزو,iso,iso standard,ایزو,iatf,iatf 16949,iatf16949,automotive,خودروسازی,صنایع,صنایع خودروسازی,استاندارد,استاندارد ایزو,iso,iso standard,ایزو,iatf,iatf 16949,iatf16949,automotive,خودروسازی,صنایع,صنایع خودروسازی,استاندارد,استاندارد ایزوiso,iso standard,ایزو,iatf,iatf 16949,iatf16949,automotive,خودروسازی,صنایع,صنایع خودروسازی,استاندارد,استاندارد ایزو,iso,iso standard,ایزو,iatf,iatf 16949,iatf16949,automotive,خودروسازی,صنایع,صنایع خودروسازی,استاندارد,استاندارد ایزو,iso,iso standard,ایزو,iatf,iatf 16949,iatf16949,automotive,خودروسازی,صنایع,صنایع خودروسازی,استاندارد,استاندارد ایزو